Tungaloy DSX0620F05 6.2 mm GigaJetDrill Series with Coolant hole, L/D=5, dia=3.0 - 20.0mm
Part Number: TUN6818792 ISO: DSX0620F05
Description
TUNGALOY TUN6818792 Carbide Drill Cylindrical 0.2756 TiAlN 0.2441 6.20MM Cutter Dia 5.0XD Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.1339 105.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2756 7.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2441 6.20MM
Flute Length 2.0470 51.99MM
Cut Dia Min 0.2441 6.20MM