Tungaloy DSX0300F08 3 mm GigaJetDrill Series with Coolant hole, L/D=8, dia=3.0 - 16.0mm
Part Number: TUN6818722 ISO: DSX0300F08
Description
TUNGALOY TUN6818722 Carbide Drill Cylindrical 0.1181 TiAlN 0.1181 3.00MM Cutter Dia 8.0XD Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.3858 86.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1181 3.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1181 3.00MM
Flute Length 1.2990 32.99MM
Dia Deep 8.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating <48HRC Steel, Gray Iron, Stainless Steel, Ductile Iron
Cut Dia Min 0.1181 3.00MM