THDR 38.1-20T45 Iscar 2861050 Grooving Stick Tool 1.5000 38.10mm - 1-1/2 Shank
Part Number: ISC2861050 ISO: THDR 38.1-20T45 ANSI:THDR 38.1-20T45
Description
ISCAR 2861050 Dove Tail Grooving Stick Tool1.5000 Positive Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Stick Tool
Type Of Tool Stick Tool
Insert/Tool TOOL
Cut Type General Purpose
Insert Style TI
Insert Shape/Cutter Pocket Shape Dove Tail
Insert Type Positive
Inter/Extern External
Insert Type/Oriantation Clamp Down
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.0000 177.80MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2