SNMN433TN UX30 Tungaloy SNMN120412TN UX30 Square Negative Carbide 0.0472 1.20mm Radius Roughing, Semi Finishing
Part Number: TUN6806973 ISO: SNMN120412TN UX30 ANSI:SNMN433TN UX30
SKU: 1015769
This product has a minimum quantity of 10
Description
TUNGALOY SNMN120412TN UX30 Turning Insert Square Uncoated Uncoated cemented carbide.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Insert
Insert/Tool INSERT
Cut Type Roughing, Semi Finishing
Insert Style SN
Insert Shape/Cutter Pocket Shape Square
Insert Type Negative
Dimensions & Sizing
Insert Size Ic 12 "43"
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0472 1.20MM