KOMET/Ceratizit 1589444595 KUB Trigon ABS50/W2934/1.750/7.000 R Indexable Drill Multi Insert 1.7500 44.45mm - 1-3/4 Dia 4.0x Dia Thru Coolant V30 94451
Part Number: CER1589444595 ISO: KUB Trigon ABS50/W2934/1.750/7.000 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 10.2677 260.81MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.7500 44.45MM - 1-3/4
Flute Length 7.2758 184.80MM
Dia Deep 4.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 7.0790 179.80MM