KOMET/Ceratizit 1589442895 KUB Trigon ABS50/W2934/1.687/6.772 R Indexable Drill Multi Insert 1.6875 42.86mm - 1-11/16 Dia 4.0x Dia Thru Coolant V30 94291
Part Number: CER1589442895 ISO: KUB Trigon ABS50/W2934/1.687/6.772 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.9409 252.50MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.6875 42.86MM - 1-11/16
Flute Length 6.9608 176.80MM
Dia Deep 4.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 6.7640 171.80MM