KOMET/Ceratizit 1589441395 KUB Trigon ABS50/W2934/1.625/6.614 R Indexable Drill Multi Insert 1.6250 41.28mm - 1-5/8 Dia 4.0x Dia Thru Coolant V30 94131
Part Number: CER1589441395 ISO: KUB Trigon ABS50/W2934/1.625/6.614 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.7990 248.90MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.6250 41.28MM - 1-5/8
Flute Length 6.8068 172.89MM
Dia Deep 4.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 6.6100 167.89MM