KOMET/Ceratizit 1589439795 KUB Trigon ABS50/W2934/1.562/6.299 R Indexable Drill Multi Insert 1.5625 39.69mm - 1-9/16 Dia 4.0x Dia Thru Coolant V30 93971
Part Number: CER1589439795 ISO: KUB Trigon ABS50/W2934/1.562/6.299 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.4756 240.89MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.5625 39.69MM - 1-9/16
Flute Length 6.4918 164.89MM
Dia Deep 4.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 6.2950 159.89MM