KOMET/Ceratizit 1589437395 KUB Trigon ABS50/W2934/1.469/5.984 R Indexable Drill Multi Insert 1.4688 37.31mm - 1-15/32 Dia 4.0x Dia Thru Coolant V30 93731
Part Number: CER1589437395 ISO: KUB Trigon ABS50/W2934/1.469/5.984 R
General Information
Shipping State New Jersey
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Flute Direction LEFT
Drill Type Indexable Drill
Coolant Type Through
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.1750 233.05MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4688 37.31MM - 1-15/32
Flute Length 6.1828 157.04MM
Dia Deep 4.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 5.9859 152.44MM