KOMET/Ceratizit 1589249296 KUB Drill ABS63/W2942/1.937/3.874 R Indexable Drill Multi Insert 1.9375 49.21mm - 1-15/16 Dia 2.0x Dia Thru Coolant V13 34920
Part Number: CER1589249296 ISO: KUB Drill ABS63/W2942/1.937/3.874 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.5360 191.41MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.9375 49.21MM - 1-15/16
Flute Length 4.3464 110.40MM
Dia Deep 2.0x Dia
Flange Dia 63MM
Performance & Capacity
Drill DOC 3.8740 98.40MM