KOMET/Ceratizit 1589247696 KUB Drill ABS63/W2942/1.875/3.750 R Indexable Drill Multi Insert 1.8750 47.63mm - 1-7/8 Dia 2.0x Dia Thru Coolant V13 34760
Part Number: CER1589247696 ISO: KUB Drill ABS63/W2942/1.875/3.750 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.4114 188.25MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.8750 47.63MM - 1-7/8
Flute Length 4.0649 103.25MM
Dia Deep 2.0x Dia
Flange Dia 63MM
Performance & Capacity
Drill DOC 3.7500 95.25MM