KOMET/Ceratizit 1589245296 KUB Drill ABS63/W2942/1.781/3.562 R Indexable Drill Multi Insert 1.7813 45.24mm - 1-25/32 Dia 2.0x Dia Thru Coolant V13 34520
Part Number: CER1589245296 ISO: KUB Drill ABS63/W2942/1.781/3.562 R
General Information
Shipping State New Jersey
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Flute Direction LEFT
Drill Type Indexable Drill
Coolant Type Through
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.2240 183.49MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.7813 45.24MM - 1-25/32
Flute Length 3.7588 95.47MM
Dia Deep 2.0x Dia
Flange Dia 63MM
Performance & Capacity
Drill DOC 3.5620 90.47MM