KOMET/Ceratizit 1588033795 KUB Quatron ABS50/W8344/1.328/4.016 R Indexable Drill Multi Insert 1.3281 33.73mm - 1-21/64 Dia 3.0x Dia Thru Coolant U11 53370
Part Number: CER1588033795 ISO: KUB Quatron ABS50/W8344/1.328/4.016 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.8110 173.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3281 33.73MM - 1-21/64
Flute Length 4.2128 107.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 4.0159 102.60MM