KOMET/Ceratizit 1588033395 KUB Quatron ABS50/W8344/1.312/4.016 R Indexable Drill Multi Insert 1.3125 33.34mm - 1-5/16 Dia 3.0x Dia Thru Coolant U11 53330
Part Number: CER1588033395 ISO: KUB Quatron ABS50/W8344/1.312/4.016 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.8110 173.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3125 33.34MM - 1-5/16
Flute Length 4.2128 107.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 4.0159 102.60MM