KOMET/Ceratizit 1588032595 KUB Quatron ABS50/W8332/1.281/3.898 R Indexable Drill Multi Insert 1.2813 32.54mm - 1-9/32 Dia 3.0x Dia Thru Coolant U11 53250
Part Number: CER1588032595 ISO: KUB Quatron ABS50/W8332/1.281/3.898 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.6920 169.98MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2813 32.54MM - 1-9/32
Flute Length 4.0948 104.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 3.8979 99.90MM