KOMET/Ceratizit 1588031895 KUB Quatron ABS50/W8332/1.250/3.780 R Indexable Drill Multi Insert 1.2500 31.75mm - 1-1/4 Dia 3.0x Dia Thru Coolant U11 53180
Part Number: CER1588031895 ISO: KUB Quatron ABS50/W8332/1.250/3.780 R
General Information
Shipping State New Jersey
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Flute Direction LEFT
Drill Type Indexable Drill
Coolant Type Through
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.5740 166.98MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flute Length 3.9768 101.01MM
Dia Deep 3.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 3.7799 96.10MM