KOMET/Ceratizit 1588030995 KUB Quatron ABS50/W8332/1.218/3.661 R Indexable Drill Multi Insert 1.2188 30.96mm - 1-7/32 Dia 3.0x Dia Thru Coolant U11 53090
Part Number: CER1588030995 ISO: KUB Quatron ABS50/W8332/1.218/3.661 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.4560 163.98MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2188 30.96MM - 1-7/32
Flute Length 3.8578 97.98MM
Dia Deep 3.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 3.6609 92.98MM