KOMET/Ceratizit 1588030195 KUB Quatron ABS50/W8332/30,2/93/R Indexable Drill Multi Insert 1.1875 30.16mm - 1-3/16 Dia 3.0x Dia Thru Coolant U11 53020
Part Number: CER1588030195 ISO: KUB Quatron ABS50/W8332/30,2/93/R
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.4560 163.98MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1875 30.16MM - 1-3/16
Flute Length 3.8578 97.98MM
Dia Deep 3.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 3.6609 92.98MM