KOMET/Ceratizit 1588029495 KUB Quatron ABS50/W8332/1.156/3.484 R Indexable Drill Multi Insert 1.1562 29.37mm - 1-5/32 Dia 3.0x Dia Thru Coolant U11 52940
Part Number: CER1588029495 ISO: KUB Quatron ABS50/W8332/1.156/3.484 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.1240 155.55MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1562 29.37MM - 1-5/32
Flute Length 3.7398 94.99MM
Dia Deep 3.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 3.5429 89.99MM