KOMET/Ceratizit 1588028295 KUB Quatron ABS50/W8332/1.109/3.425 R Indexable Drill Multi Insert 1.1094 28.18mm - 1-7/64 Dia 3.0x Dia Thru Coolant U11 52820
Part Number: CER1588028295 ISO: KUB Quatron ABS50/W8332/1.109/3.425 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.0230 152.98MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.1094 28.18MM - 1-7/64
Flute Length 3.6218 91.99MM
Dia Deep 3.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 3.4250 86.99MM