KOMET/Ceratizit 1587944595 KUB Quatron ABS50/W8344/1.750/3.465 R Indexable Drill Multi Insert 1.7500 44.45mm - 1-3/4 Dia 2.0x Dia Thru Coolant U10 74450
Part Number: CER1587944595 ISO: KUB Quatron ABS50/W8344/1.750/3.465 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.6530 168.99MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.7500 44.45MM - 1-3/4
Flute Length 3.6618 93.01MM
Dia Deep 2.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 3.4650 88.11MM