KOMET/Ceratizit 1587942895 KUB Quatron ABS50/W8344/1.687/3.386 R Indexable Drill Multi Insert 1.6875 42.86mm - 1-11/16 Dia 2.0x Dia Thru Coolant U10 74290
Part Number: CER1587942895 ISO: KUB Quatron ABS50/W8344/1.687/3.386 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.5740 166.98MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.6875 42.86MM - 1-11/16
Flute Length 3.5828 91.00MM
Dia Deep 2.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 3.3859 86.40MM