KOMET/Ceratizit 1587939795 KUB Quatron ABS50/W8344/1.562/3.150 R Indexable Drill Multi Insert 1.5625 39.69mm - 1-9/16 Dia 2.0x Dia Thru Coolant U10 73970
Part Number: CER1587939795 ISO: KUB Quatron ABS50/W8344/1.562/3.150 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.3380 160.99MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.5625 39.69MM - 1-9/16
Flute Length 3.3468 85.01MM
Dia Deep 2.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 3.1500 80.10MM