KOMET/Ceratizit 1587938195 KUB Quatron ABS50/W8344/1.500/3.071 R Indexable Drill Multi Insert 1.5000 38.10mm - 1-1/2 Dia 2.0x Dia Thru Coolant U10 73810
Part Number: CER1587938195 ISO: KUB Quatron ABS50/W8344/1.500/3.071 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.2590 158.98MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flute Length 3.2678 83.00MM
Dia Deep 2.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 3.0709 78.30MM