KOMET/Ceratizit 1587937395 KUB Quatron ABS50/W8344/1.469/2.992 R Indexable Drill Multi Insert 1.4688 37.31mm - 1-15/32 Dia 2.0x Dia Thru Coolant U10 73730
Part Number: CER1587937395 ISO: KUB Quatron ABS50/W8344/1.469/2.992 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.1800 156.97MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4688 37.31MM - 1-15/32
Flute Length 3.1888 80.99MM
Dia Deep 2.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 2.9920 75.99MM