KOMET/Ceratizit 1587936595 KUB Quatron ABS50/W8344/1.437/2.913 R Indexable Drill Multi Insert 1.4370 36.50mm Dia 2.0x Dia Thru Coolant U10 73650
Part Number: CER1587936595 ISO: KUB Quatron ABS50/W8344/1.437/2.913 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.1010 154.97MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4370 36.50MM
Flute Length 3.1098 78.99MM
Dia Deep 2.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 2.9129 73.99MM