KOMET/Ceratizit 1587935795 KUB Quatron ABS50/W8344/1.406/2.835 R Indexable Drill Multi Insert 1.4062 35.72mm - 1-13/32 Dia 2.0x Dia Thru Coolant U10 73570
Part Number: CER1587935795 ISO: KUB Quatron ABS50/W8344/1.406/2.835 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.6290 142.98MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4062 35.72MM - 1-13/32
Flute Length 3.0318 77.00MM
Dia Deep 2.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 2.8350 72.90MM