KOMET/Ceratizit 1587934995 KUB Quatron ABS50/W8344/1.375/2.756 R Indexable Drill Multi Insert 1.3750 34.93mm - 1-3/8 Dia 2.0x Dia Thru Coolant U10 73490
Part Number: CER1587934995 ISO: KUB Quatron ABS50/W8344/1.375/2.756 R
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.5500 140.97MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3750 34.93MM - 1-3/8
Flute Length 2.9528 75.00MM
Dia Deep 2.0x Dia
Flange Dia 50MM
Performance & Capacity
Drill DOC 2.7559 70.20MM