KOMET/Ceratizit 1587257998 KUB Pentron ABS80/W8032/57,9/116/R Indexable Drill Multi Insert 2.2810 57.94mm - 2-9/32 Dia 2.0x Dia Thru Coolant U42 75790
Part Number: CER1587257998 ISO: KUB Pentron ABS80/W8032/57,9/116/R
General Information
Shipping State New Jersey
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Flute Direction LEFT
Drill Type Indexable Drill
Coolant Type Through
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.4251 214.00MM
Flutes/Inserts 2.4
Tool Dia 2.2810 57.94MM - 2-9/32
Dia Deep 2.0x Dia
Flange Dia 80MM
Performance & Capacity
Drill DOC 4.5669 116.00MM