KOMET/Ceratizit 1587257298 KUB Pentron ABS80/W8032/57,2/116/R Indexable Drill Multi Insert 2.2500 57.15mm - 2-1/4 Dia 2.0x Dia Thru Coolant U42 75720
Part Number: CER1587257298 ISO: KUB Pentron ABS80/W8032/57,2/116/R
General Information
Shipping State New Jersey
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Flute Direction LEFT
Drill Type Indexable Drill
Coolant Type Through
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.4251 214.00MM
Flutes/Inserts 2.4
Tool Dia 2.2500 57.15MM - 2-1/4
Dia Deep 2.0x Dia
Flange Dia 80MM
Performance & Capacity
Drill DOC 4.5669 116.00MM