KOMET/Ceratizit 1087536596 KUB Pentron ABS63/W8038/36,5/185/R Indexable Drill Multi Insert 1.4370 36.50mm Dia 5.0x Dia Thru Coolant U45 63650
Part Number: CER1087536596 ISO: KUB PENTRON ABS63/W8038/36,5/185/R ANSI:KUB-P.5D.1437.R.11.ABS63
General Information
Shipping State New Jersey
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Flute Direction LEFT
Drill Type Indexable Drill
Coolant Type Through
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 10.4330 265.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4370 36.50MM
Flute Length 7.4803 190.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Flange Dia 63MM
Performance & Capacity
Drill DOC 7.2834 185.00MM