KOMET/Ceratizit 1087536096 KUB Pentron ABS63/W8038/36,0/180/R Indexable Drill Multi Insert 1.4173 36.00mm Dia 5.0x Dia Thru Coolant U45 63600
Part Number: CER1087536096 ISO: KUB PENTRON ABS63/W8038/36,0/180/R
Dimensions & Sizing
Overall Length 10.1960 259.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4173 36.00MM
Flute Length 7.2834 185.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Flange Dia 63MM
Performance & Capacity
Drill DOC 7.0866 180.00MM