KOMET/Ceratizit 1087535096 KUB Pentron ABS63/W8038/35,0/175/R Indexable Drill Multi Insert 1.3780 35.00mm Dia 5.0x Dia Thru Coolant U45 63500
Part Number: CER1087535096 ISO: KUB PENTRON ABS63/W8038/35,0/175/R
General Information
Shipping State New Jersey
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Flute Direction LEFT
Drill Type Indexable Drill
Coolant Type Through
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 10.0000 254.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3780 35.00MM
Flute Length 7.0866 180.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Flange Dia 63MM
Performance & Capacity
Drill DOC 6.8897 175.00MM