KOMET/Ceratizit 1087534096 KUB Pentron ABS63/W8038/34,0/170/R Indexable Drill Multi Insert 1.3386 34.00mm Dia 5.0x Dia Thru Coolant U45 63400
Part Number: CER1087534096 ISO: KUB PENTRON ABS63/W8038/34,0/170/R
General Information
Shipping State New Jersey
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Flute Direction LEFT
Drill Type Indexable Drill
Coolant Type Through
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.7637 248.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3386 34.00MM
Flute Length 6.8897 175.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Flange Dia 63MM
Performance & Capacity
Drill DOC 6.6929 170.00MM