KOMET/Ceratizit 1087533596 KUB Pentron ABS63/W8038/33,5/170/R Indexable Drill Multi Insert 1.3188 33.50mm Dia 5.0x Dia Thru Coolant U45 63350
Part Number: CER1087533596 ISO: KUB PENTRON ABS63/W8038/33,5/170/R
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.7637 248.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3188 33.50MM
Flute Length 6.8897 175.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Flange Dia 63MM
Performance & Capacity
Drill DOC 6.6929 170.00MM