KOMET/Ceratizit 1087532596 KUB Pentron ABS63/W8032/32,5/165/R Indexable Drill Multi Insert 1.2759 32.50mm Dia 5.0x Dia Thru Coolant U45 63250
Part Number: CER1087532596 ISO: KUB PENTRON ABS63/W8032/32,5/165/R ANSI:KUB-P.5D.1281.R.10.ABS63
General Information
Shipping State New Jersey
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Flute Direction LEFT
Drill Type Indexable Drill
Coolant Type Through
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.5669 243.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2759 32.50MM
Flute Length 6.6929 170.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Flange Dia 63MM
Performance & Capacity
Drill DOC 6.4960 165.00MM