KOMET/Ceratizit 1087531596 KUB Pentron ABS63/W8032/31,5/160/R Indexable Drill Multi Insert 1.2402 31.50mm Dia 5.0x Dia Thru Coolant U45 63150
Part Number: CER1087531596 ISO: KUB PENTRON ABS63/W8032/31,5/160/R
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.3307 237.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2402 31.50MM
Flute Length 6.4960 165.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Flange Dia 63MM
Performance & Capacity
Drill DOC 6.2992 160.00MM