KOMET/Ceratizit 1087531096 KUB Pentron ABS63/W8032/31,0/155/R Indexable Drill Multi Insert 1.2205 31.00mm Dia 5.0x Dia Thru Coolant U45 63100
Part Number: CER1087531096 ISO: KUB PENTRON ABS63/W8032/31,0/155/R
General Information
Shipping State New Jersey
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Flute Direction LEFT
Drill Type Indexable Drill
Coolant Type Through
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.1338 232.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2205 31.00MM
Flute Length 6.2992 160.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Flange Dia 63MM
Performance & Capacity
Drill DOC 6.1023 155.00MM