Iscar SCD0394-260-0437ACP5N IC908 0.394" DIn 6537 Solid Carbide Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC6311069 ISO: SCD0394-260-0437ACP5N IC908
Description
ISCAR 6311069 Carbide Drill Shank 0.4375 TiAlN 0.3937 10.00MM Drill Dia 5.0XD Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Overall Length
4.3700 111.00MM
Shank/Pilot Dia
0.4375 11.11MM - 7/16
Tool Dia
0.3937 10.00MM
Flute Length
2.0900 53.09MM
Cut Dia Min
0.3937 10.00MM