Iscar SCD0339-236-0375ACP5N IC908 0.339" DIn 6537 Solid Carbide Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC6309481 ISO: SCD0339-236-0375ACP5N IC908
Description
ISCAR 6309481 Carbide Drill Shank 0.3750 TiAlN 0.3390 8.61MM - R Drill Dia 5.0XD Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Overall Length
4.0600 103.12MM
Shank/Pilot Dia
0.3750 9.52MM - 3/8
Tool Dia
0.3390 8.61MM - R
Flute Length
1.9200 48.77MM
Cut Dia Min
0.3390 8.61MM - R