Iscar SCD0321-236-0375ACP5N IC908 0.321" DIn 6537 Solid Carbide Drills with Coolant Holes, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC6309478 ISO: SCD0321-236-0375ACP5N IC908
Description
ISCAR 6309478 Carbide Drill Shank 0.3750 TiAlN 0.3214 8.16MM Drill Dia 5.0XD Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Shipping State
TEXAS
Made In USA
NO
Cutter Type
Carbide Drill
Coolant Thru
Non Coolant
Type Of Tool
Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length
4.0600 103.12MM
Shank/Pilot Dia
0.3750 9.52MM - 3/8
Flutes/Inserts
2
Tool Dia
0.3214 8.16MM
Flute Length
1.9200 48.77MM
Dia Deep
5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle
140°
Performance & Capacity
Cut Rating
<48HRC Steel, Gray Iron, Stainless Steel, Ductile Iron
Cut Dia Min
0.3214 8.16MM