Iscar ISD-IF 1.851-2.047-FB 1.85" Deep Single Tube Drills with Internal Single Start Thread (.984-2.559 dia.)
Part Number: ISC4841148 ISO: ISD-IF 1.851-2.047-FB
SKU: 1112571
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 4841148 1.85" Deep Single Tube Drills with Internal Single Start Thread (.984-2.559 dia.) Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Gun Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Gun Drill Component Tubes
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.1340 105.00MM
Shank/Pilot Dia 1.6140 41.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.8504 47.00MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.8504 47.00MM
Cut Dia Max 2.0470 51.99MM