Iscar GD-DH 1.062-10D-I1.5-12 1.062" GunDrills Carrying Triangular Inserts Featuring 3 Chip Splitting Cutting Edges and a Wiper for High Hole SurFace Quality
Part Number: ISC4851692 ISO: GD-DH 1.062-10D-I1.5-12
SKU: 1112607
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 4851692 1.062" Gundrills Carrying Triangular Inserts Featuring 3 Chip Splitting Cutting Edges and a Wiper for High Hole Surface Quality Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Gun Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Gun Drill Component Tubes
Dimensions & Sizing
Overall Length 16.0920 408.74MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 1.0620 26.97MM
Flute Length 11.0200 279.91MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0156 25.79MM - 1-1/64