Iscar GD-DH 0.937-15D-I1.25"-11 0.937" GunDrills Carrying Triangular Inserts Featuring 3 Chip Splitting Cutting Edges and a Wiper for High Hole SurFace Quality
Part Number: ISC4820516 ISO: GD-DH 0.937-15D-I1.25"-11
SKU: 1112520
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 4820516 0.937" Gundrills Carrying Triangular Inserts Featuring 3 Chip Splitting Cutting Edges and a Wiper for High Hole Surface Quality Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Gun Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Gun Drill Component Body
Dimensions & Sizing
Overall Length 16.7700 425.96MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.9370 23.80MM
Flute Length 14.8900 378.21MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9370 23.80MM