Iscar GD-DH 0.845-25D-I1.25"-10 0.845" GunDrills Carrying Triangular Inserts Featuring 3 Chip Splitting Cutting Edges and a Wiper for High Hole SurFace Quality
Part Number: ISC4819613 ISO: GD-DH 0.845-25D-I1.25"-10
SKU: 1112507
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 4819613 0.845" Gundrills Carrying Triangular Inserts Featuring 3 Chip Splitting Cutting Edges and a Wiper for High Hole Surface Quality Steel
Type Of Tool Drill
Gun Drill Component Body
Dimensions & Sizing
Overall Length 23.4700 596.14MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.8450 21.46MM
Flute Length 21.7800 553.21MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8450 21.46MM