Iscar GD-DH 0.844-25D-I1.25-10 0.844" GunDrills Carrying Triangular Inserts Featuring 3 Chip Splitting Cutting Edges and a Wiper for High Hole SurFace Quality
Part Number: ISC4851695 ISO: GD-DH 0.844-25D-I1.25-10
SKU: 1112610
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 4851695 0.844" Gundrills Carrying Triangular Inserts Featuring 3 Chip Splitting Cutting Edges and a Wiper for High Hole Surface Quality Steel
Type Of Tool Drill
Gun Drill Component Tubes
Dimensions & Sizing
Overall Length 25.9460 659.03MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.8438 21.43MM - 27/32
Flute Length 21.6500 549.91MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8438 21.43MM - 27/32