Iscar GD-DH 0.844-15D-I1.25-10 0.844" GunDrills Carrying Triangular Inserts Featuring 3 Chip Splitting Cutting Edges and a Wiper for High Hole SurFace Quality
Part Number: ISC4851694 ISO: GD-DH 0.844-15D-I1.25-10
SKU: 1112609
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 4851694 0.844" Gundrills Carrying Triangular Inserts Featuring 3 Chip Splitting Cutting Edges and a Wiper for High Hole Surface Quality Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Gun Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Gun Drill Component Tubes
Dimensions & Sizing
Overall Length 17.2860 439.06MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.8438 21.43MM - 27/32
Flute Length 12.9900 329.95MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8438 21.43MM - 27/32