Iscar GD-DH 0.812-25D-I1.25"-10 0.812" GunDrills Carrying Triangular Inserts Featuring 3 Chip Splitting Cutting Edges and a Wiper for High Hole SurFace Quality
Part Number: ISC4820512 ISO: GD-DH 0.812-25D-I1.25"-10
SKU: 1112517
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 4820512 0.812" Gundrills Carrying Triangular Inserts Featuring 3 Chip Splitting Cutting Edges and a Wiper for High Hole Surface Quality Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 22.4400 569.98MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.8125 20.64MM - 13/16
Flute Length 20.8000 528.32MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8125 20.64MM - 13/16