Iscar GD-DH 0.810-15D-I1.25"-10 0.81" GunDrills Carrying Triangular Inserts Featuring 3 Chip Splitting Cutting Edges and a Wiper for High Hole SurFace Quality
Part Number: ISC4819611 ISO: GD-DH 0.810-15D-I1.25"-10
SKU: 1112505
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 4819611 0.81" Gundrills Carrying Triangular Inserts Featuring 3 Chip Splitting Cutting Edges and a Wiper for High Hole Surface Quality Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Gun Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Gun Drill Component Body
Dimensions & Sizing
Overall Length 14.1700 359.92MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.8110 20.60MM
Flute Length 12.5300 318.26MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8110 20.60MM