Iscar GD-DH 0.785-25D-I1.25"-09 0.785" GunDrills Carrying Triangular Inserts Featuring 3 Chip Splitting Cutting Edges and a Wiper for High Hole SurFace Quality
Part Number: ISC4819605 ISO: GD-DH 0.785-25D-I1.25"-09
SKU: 1112503
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 4819605 0.785" Gundrills Carrying Triangular Inserts Featuring 3 Chip Splitting Cutting Edges and a Wiper for High Hole Surface Quality Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Gun Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Gun Drill Component Body
Dimensions & Sizing
Overall Length 22.4400 569.98MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 20.7900 528.07MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM